Лактин-К – пробіотик для тваринництва, переважно птахівництва. В основі – селекціоновані штами молочнокислих бактерій з пробіотичними властивостями. Важливою конкурентною перевагою препарату є високий індекс адгезивності бактерій-продуцентів до ентероцитів свиней, великої рогатої худоби, курей і, як результат, приживаємість бактерій у травному тракті різних видів тварин.
Лактин-К використовується – для формування і стабілізації нормальної мікрофлори травного тракту тварин з перших днів життя.
Лактин-К має:
- лікувально-профілактичну дію при кишкових інфекціях і дисбактеріозах;
- збільшує – продуктивність (яйценосність), ефективність засвоєння (конверсію) корму, збереженість поголів’я, зменшує дію стресу;
- нормалізує обмін речовин оздоровлює і зміцнює організм тварин, стимулюючи його захисні сили, підвищуючи неспецифічний імунітет;
- екологічно безпечний, не має побічної дії.
Лактин-К доцільно використовувати у свинарстві при обробці станків та гнізд для поросят, вимені свиноматок та ентеральному задаванні новонародженим та поросятам перед відлучкою:
– зменшується захворюваність з 21,3-22,7% до 4,5-7,3%,
– зменшується загибель та вимушений забій з 5,3-6,4% до 0,9%.
– підвищуються середньодобові прирости на 23,5-49,5%.
– покращується загальний стан поросят
– знижується використання антибіотиків, що важливо з точки зору екологічної чистоти продукції
– покращується мікроклімат у приміщеннях (при утриманні свиней на глибокій незмінній підстилці зменшується рівень виділення аміаку).
– хороша якість м’яса, экологічночиста продукція.
ЛАКТИН апробований на птахофабриках Київської, Харківської і АР Крим.
Наявна документація: Патент України. Нормативно-технічна документація: Технічні умови на дослідну партію, Технологічний регламент на виготовлення дослідної партії.
Зв’язатися з нами
Додаткова інформація
Як в птахівництві так і в свинарстві при вирощуванні великої рогатої худоби шлунково-кишкові захворювання займають значне місце в плані розповсюдження та нанесення економічних збитків. Частіше вони мають поліетіологічну природу і вражають молодняк, починаючи з перших днів після народження та до певного віку.
Основними засобами профілактики та лікування тварин, у яких спостерігається синдром враження травного тракту, поки що є антимікробні препарати, в тому числі і антибіотики, але вони в тій або іншій мірі втратили активність проти основних збудників кишкових хвороб. Результатом наукових досліджень та пошуку нових форм і засобів захисту здоров’я тварин є перехід від використання антибіотиків до впровадження у ветеринарну практику пробіотиків. Крім того, на сьогодні тваринницькими компаніями вирішується завдання одержання екологічно чистих продуктів харчування при застосуванні сучасних технологій, відповідного обладнання та препаратів.
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВОЗ) настійно рекомендує відмову від застосування антибіотиків при вирощуванні сільськогосподарських тварин і заміну їх безпечними пре- і пробіотиками. Враховуючи переорієнтацію від хіміотерапевтичних і антибіотичних лікувальних препаратів до методів «гуманної» терапії і профілактики, створення та застосування про біотичних препаратів, це – суперперспективний сучасний напрямок біотехнології, мікробіології, медицини та ветеринарії.
Лактин-К має суттєвий соціальний ефект – опосередковане оздоровлення людини за рахунок зменшення використання антибіотичних і хіміотерапевтичних препаратів у тваринництві і як наслідок – зменшення кількості алергічних і хімічних факторів, які потрапляють до людини з їжею, хороша якість м’яса, екологічно чиста продукція.
Лактин–К захищено патентом України № 21951, має розроблені технологію виробництва, пакет нормативно-технічної документації і державну реєстрацію в Україні № 0604-04-0113-04. Дослідження ринку пробіотиків для тваринництва показало, що виходять на ринок України крім Лактина-К препарати-пробіотики: вітчизняні -Пробіол-Л, Пробіол-С, Бацелл, Моноспорин ПК5, БПС-44 та закордонні – Тойоцерин (Lоhmann Animal Hеalth Gmb, Німеччина), Біo+2в (Biochem, Німеччина), Lactiferm (Чехія). Більшість зазначених пробіотиків заснована на спорових культурах, які є представниками транзитної/непостійної мікрофлори кишечника і використовуються в першу чергу для посилення конверсії корму за рахунок ферментативної активності бацил.
Конкурентною перевагою Лактину-К є базування на комплексі бактерій лактобацил і энтерокока, представниках постійної мікрофлори кишечника. На відміну від більшості аналогів, Лактин-К приживається в травному тракті, формуючи захисний біошар на ентероцитах кишечника птахів, свиней, великої рогатої худоби, продукуючи біологічно-активні речовини й впливаючи на обмін речовин макроорганізму. Ефективність, тривалість зберігання, легкість застосування, відсутність протипоказань і побічної дії, екологічна безпека – привабливі для користувачів.