Музей Д.К.Заболотного - ІМВ НАН України 🇺🇦

У Крижопільському районі Вінницької області розташоване село Заболотне, яке раніше носило назву Чеботарка. Тут народився, жив і похований видатний мікробіолог і епідеміолог, академік Данило Кирилович Заболотний. Нині в селі діє меморіальний музей Д.К. Заболотного. До складу музейного комплексу входять сільський будинок, в якому народився майбутній вчений, великий сад та могила Данила Кириловича і його дружини, Людмили Радецької.

У будинку повністю збережений інтер’єр, який був за життя вченого. У старовинній шафі залишилися книги з його помітками, закладені сухими квітами. Біля вікна на столі стоїть цейсівський мікроскоп, який побував разом з Данилом Кириловичем в пустелях Азії та в Маньчжурії. На вішалці висить старий солом’яний бриль.

В одній з кімнат, в серці експозиції, знаходяться воскові фігури, що зображують Д.К.Заболотного і селянина, який прийшов до нього за медичною допомогою. У садибі все нагадує про її господаря. Повертаючись з експедицій, вчений завжди привозив з собою екзотичні рослини. Навіть зараз в саду поруч із звичними тополями і вишнями можна побачити карельську березу або уссурійський клен.

У 1966 році на території музею був побудований додатковий експозиційний корпус. Його експонати розповідають про життя вченого, докладно знайомлять з його науковою діяльністю. Тут представлені різні документи, географічні карти, сімейні фотографії. Дуже цікаві оригінали студентських конспектів і перших наукових праць Данила Кириловича. Наприклад, відвідувачі музею можуть ознайомитись з докладним описом експерименту, коли, ризикуючи власним життям, він вперше здійснив вакцинацію людини проти холери.

Важливим етапом у житті Д.К. Заболотного стала боротьба з епідемією чуми в Маньчжурії. В експозиції музею цей період представлений оригіналами матеріалів, що розповідають про лікування цієї страшної хвороби. Тут же розміщена масштабна панорама «Д.К.Заболотного в експедиції по боротьбі з чумою».

З 1985 року музей входить в структуру Інститутумікробіології і вірусології ім. Д.К.Заболотного НАН України. У період з 1987 по 1989 рік в музеї були проведені масштабні реставраційні роботи.

Щороку музей відвідують екскурсанти, люди різних професій і віку приходять сюди, щоб віддати шану великому вченому.