Співробітники Інституту пройшли наукове стажування в державній науково-дослідній установі – Центр дослідження природи у Литві - ІМВ НАН України 🇺🇦

З 13 по 21 жовтня 2024 року відбувалося наукове стажування у Центрі дослідження природи (Вільнюс, Литва) співробітників лабораторії біотехнології мікробного синтезу Інституту мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України – завідувача Сергія СКРОЦЬКОГО, ст.н.с., к.б.н. Ольги ВАСИЛЮК та ст.н.с., к.б.н. Людмили ХОМЕНКО в сфері біотехнології і мікробіології, прісноводної гідробіології та екотоксикології. Стажування проводилось в рамках міжнародного проєкту НАТО (SPS MYP G 6085) «Створення стратегії оцінки та відновлення водних екосистем, що постраждали від війни» спільно з колегами з Інституту рибного господарства НААН.

Основні наукові напрямки стажування від партнерів по проєкту передбачали:

  • Вивчення шкідливого впливу токсичних забруднювачів на екосистеми (екотоксикологія) та вплив наночастинок на водорості та рослини: ефекти, механізми та вплив на навколишнє середовище – доктор Дангуоле Монтвидієне.
  • Моніторинг біологічних ефектів бойових хімічних речовин у Балтійському морі, оцінка впливу та ризиків на навколишнє середовище – доктор Мілда Станкявічюте.
  • Дафнія та макроводорості – довгострокові токсикологічні випробування для оцінки впливу низьких концентрацій забруднюючих речовин на водну біоту та ризик для екосистем – доктор Брігіта Гіліте.
  • Біонакопичення, токсичність та оцінка ризику наночастинок наступного покоління: до безпечного використання наночастинок у захисті навколишнього середовища – доктор Живіле Юргелене.
  • Біоіндикація: інструмент для оцінки якості води в прісноводних екосистемах – доктор Юрате Каросієне.

Під час зустрічі з головою сенату Вільнюського університету професором, доктором Егле Ластаускене учасники стажування ознайомилися з роботою Центру наук про життя Вільнюського університету. Ця установа об’єднує три академічні відділення, які беруть участь у спільній діяльності: інститути біохімії, біотехнології та біологічних наук. Це новий інноваційний центр із сучасним лабораторним обладнанням та можливостями наукового дослідження найвищого рівня.

У період стажування науковці приймали активну участь у майстер-класах, лекційних заняттях та були ознайомлені з принципами роботи та особливостями проблем, що виникають при розведенні лососевих риб на литовському рибному господарстві «Trakai Voke» (Fishery Farm, Latvia, Lejassietiņi, Salaspils Novads Zivju Ferma”DAINAS”).

Під час зустрічі з заступником директора з дослідної розробки ЦДП доктором Річардас Пашкаускас та завідувачем лабораторії дослідження біодеструкції ЦДП доктором Альгімантас Паскевичус учасники стажування обговорили плани потенційного співробітництва наукових установ та налагодження співробітництва у сфері мікробіологічній деструкції токсичних сполук та відновлення водних ресурсів.

Проходження наукового стажування співробітниками лабораторії біотехнології мікробного синтезу ІМВ підкреслює важливість співпраці між науковими установами різних країн у вирішенні актуальних екологічних проблем, що стало важливим кроком у реалізації спільних екологічних досліджень, спрямованих на відновлення та захист водних екосистем України.


0 коментарів

Залишити відповідь

Avatar placeholder

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *