Семінар "Бактеріальні везикули" - ІМВ НАН України 🇺🇦

11 лютого 2025 року в актовій залі Інституту мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України відбувся семінар на тему “Бактеріальні везикули“. Доповідь на семінарі презентував завідувач відділу молекулярної генетики бактеріофагів, д.б.н., член-кореспондент НАН України Федір ТОВКАЧ.

На початку своєї доповіді Федір ТОВКАЧ  роз’яснив поняття бактеріальних мембранних везикул та їх основну функцію. Він також торкнувся теми їх розповсюдження в морських екосистемах, мікробних біоплівках та ролі в біологічних процесах.

Доповідач навів класифікацію мембранних везикул, описав типи, шляхи утворення та їх склад. Особливу увагу було приділено тригерам, які запускають утворення везикул, та їх ролі при фаговій інфекції.

Федір ТОВКАЧ детально описав везикули зовнішньої бактеріальної мембрани, які походять із зовнішньої мембрани грамнегативних бактерій, а також  моделі їх виникнення. Доповідачем висвітлено функції цих везикул у патогенезі бактеріальних інфекцій, зокрема доставку факторів вірулентності та токсинів, імуномодулюючу діяльність.

У доповіді було наведено особисті наукові дослідження щодо бактеріофагів помірного клімату та роль везикул зовнішньої мембрани Komagataeibacter intermedius у лізису клітин. Зокрема акцентовано увагу на тому, що фагові інфекції є надійним інструментом для масового одержання мембранних везикул грамнегативних та грампозитивних бактерій. Такі інфекції в природі сприяють широкому розповсюдженню бактеріальних везикул, наприклад, в океанічній воді.

Федір ТОВКАЧ також звернув увагу на значне зростання кількості наукових публікацій, що описують фізіологічні та патологічні функції позаклітинних везикул. Він згадав рекомендації Міжнародного товариства позаклітинних везикул (ISEV) щодо мінімальної інформації для дослідження позаклітинних везикул, які були оновлені у 2018 році на основі наукових досліджень широкого кола авторів (Théry, C., et al. (2018). Minimal information for studies of extracellular vesicles 2018 (MISEV2018): A position statement of the International Society for Extracellular Vesicles and update of the MISEV2014 guidelines. Journal of Extracellular Vesicles, 7(1), 1535750. https://doi.org/10.1080/20013078.2018.1535750)

Категорії: ПодіїРізне

0 коментарів

Залишити відповідь

Avatar placeholder

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *